דוקטור ערן הורוביץ
צור קשר | סרטונים | הנחיות שימוש באתר | אודות ד"ר ערן הורוביץ | דף הבית
טיפול פריון קטגוריות  

טיפולי פריון

מעקב ביוץ

במקרים מסוימים קו הטיפול הראשון בו אני נוקט כולל מעקב אחר המחזור הטבעי, תוך זיהוי מועד הביוץ והכוונת יחסי המין או ביצוע הזרעה תוך רחמית למועד המתאים. מעקב זה נעשה בעזרת בדיקות אולטראסאונד ובדיקות דם.

טיפול באיקקלומין

איקקלומין היא תרופה הנמצאת בשימוש נרחב בטיפולי פוריות מזה כחמישים שנה. הטיפול בתרופה ניתן במצבים בהם קיימת הפרעה בביוץ, ובמקרים בהם אנו מעוניינים להשיג גירוי קל של השחלות ליצירת זקיקים.

בדרך כלל נוטלים בבליעה כדור אחד ליום ,החל מיום חמישי למחזור למשך 5 ימים. יומיים  עד ארבעה ימים מסיום נטילת התרופה, יש לבצע בדיקות על מנת לעקוב אחר התגובה השחלתית ובהתאם לתוצאות ינתנו לך הנחיות להמשך המעקב והטיפול.  כאשר יתפתח זקיק בגודל הרצוי תקבלי הנחיות לגבי המועד הרצוי לקיום יחסים או במידת הצורך מתן זריקה לגרימת ביוץ (לרוב אוביטרל) ובהמשך הזרעה תוך רחמית. בדרך כלל אנו מצפים לביוץ כ 5-10 ימים מסיום נטילת האיקקלומין.

ייתכנו תופעות לוואי קלות לתרופה כגון: גלי חום ותחושת נפיחות בבטן. תופעת לוואי נדירה אך משמעותית יותר היא הפרעה זמנית בראיה - במקרה כזה יש לדווח לרופא ולהפסיק את נטילת התרופה.

טיפול בגונדוטרופינים

גונדוטרופינים הם הורמונים FSH ו- LH המופרשים מבלוטת יותרת המוח ואחראים לגירוי והתפתחות הזקיקים בשחלה. במסגרת טיפולי הפוריות אנו משתמשים בזריקות  FSH במצבים בהם יש הפרעה בביוץ, ובמקרים בהם אנו מעוניינים להשיג גירוי מוגבר של השחלות ליצירת זקיקים.

כיום נמצאות בשימוש מספר תרופות: גונאל-אף ופיורגון המכילות FSH ומיוצרות בשיטת ההנדסה הגנטית. מנוגון ומנופור המכילות FSH ו- LH

התרופות ניתנות בזריקה תת עורית מדי יום למשך 7-14 יום. הזרקת התרופה יכולה להתבצע על ידי אחות או בהזרקה עצמית על ידי המטופלת או קרוב משפחה. בדרך כלל מתחילים את הטיפול בזריקות ביום השלישי עד החמישי למחזור. במהלך הטיפול תתבקשי לבצע בדיקות על מנת לעקוב אחר התגובה השחלתית, ובהתאם לתוצאות יינתנו לך הנחיות להמשך המעקב והטיפול. כאשר יתפתחו זקיקים בגודל הרצוי תתבקשי לקבל זריקה לגרימת ביוץ  (בדרך כלל אוביטרל), ותקבלי הנחיות לגבי המועד לקיום יחסים או הזרעה תוך רחמית (לפי הצורך).

 

השבחת זרע והזרעה תוך רחמית (  Intra Uterine Insemination(  IUI

מטרת הההזרעה התוך רחמית היא  להגדיל באופן משמעותי את מספר תאי הזרע אשר יגיעו לאזור ההפריה בחצוצרה. ביחסי מין רגילים רוב תאי הזרע נותרים בנרתיק ורק חלק קטן מהם מוצא את דרכו דרך צוואר הרחם, לחלל הרחם ולחצוצרה שם מתקיימת ההפריה.

לעומת זאת, בהזרעה תוך-רחמית, הזרע מוזרק בעזרת צינורית דקיקה ישירות לחלל הרחם ומשם דרכו לחצוצרה קצרה. הזרקת הזרע היא פעולה פשוטה ובמרבית המקרים אינה כרוכה בכאבים. ניתן להמשיך בפעילות רגילה לאחר ביצוע ההזרעה ואין צורך במנוחה.

נוזל הזרע מכיל, בנוסף לתאי הזרע, חומרים שלא מומלץ להחדירם לחלל הרחם. לכן, לפני ביצוע ההזרעה, יש להפריד את תאי הזרע מתוך נוזל הזרע. תהליך זה נקרא השבחת זרע ובמהלכו מתבצע גם מיצוי של תאי הזרע התקינים.

לעתים רחוקות מאוד נגרם זהום כתוצאה מפעולה זו המתבטא בכאבי בטן, חום ולעתים הפרשות חריגות הדורשים בדיקה רפואית.

 

הפריה חוץ גופית (  In Vitro Fertilization ( IVF

הפריה חוץ גופית – IVF , מתבצעת במקרים בהם הסיכוי להשיג הריון במסגרת טיפולי פריון רגילים הוא קטן מאד, או שאינו קיים כלל. כמו-כן, אנו מבצעים הפריה חוץ-גופית (IVF ) במקרים בהם לא הושג הריון לאחר סדרת טיפולי פריון. דר´ ערן הורוביץ מנוסה מאד בתחום זה ובמידה ויהיה צורך בטיפול הפריה חוץ גופית, אתם תופנו לקבלת הטיפול.

ביצוע טיפול הפריה חוץ-גופית (IVF ) מחייב קבלת אישור לפני התחלת הטיפול. הרופא המטפל ימלא את הטפסים הדרושים וייטפל בניירת הנדרשת.

תהליך ההפריה החוץ גופית למעשה מפגיש בין הביצית ובין הזרע בתנאי מעבדה המדמים את התהליך המתרחש בגוף האשה. בשלב הראשון של התהליך ההפריה החוץ גופית (IVF ) מגרים את השחלות ליצירת מספר זקיקים ובהמשך שואבים אותם לרוב דרך הנרתיק, תהליך זה מבוצע בהרדמה כללית , לאחר מכן מפגישים את הביציות עם הזרעים לצורך הפרייתן. 

לאחר הפרית הביצית על ידי הזרע מתרחשת חלוקת הביצית המופרית ולאחר יומיים עד שלושה ימים מהפריית הביצית נערכת החזרת העוברים לרחם האשה.

החזרת העוברים לגוף האישה הינו תהליף פשוט ולרוב ללא סיבוכים, העוברים מוחדרים לחלל הרחם באמצעות צינורית דקה  וכעת מה שנותר הוא השרשת העוברים ברחם תחת תמיכה הורמונלית בה האשה מצויה.

לאחר החזרת העוברים לרחם מקובל להקפיא את העוברים האיכותיים הנותרים. במידה ויש צורך ניתן להשתמש בתהליך של מחזור טבעי לשם החזרתם ללא צורך בזריקות היומיות שמקובלות בהפריה חוץ גופית (IVF ).

 

סיכונים וסיבוכים בטיפולי פריון

בטיפולי פריון מספר סיכונים עליהם חשוב לדעת. הסיכון המשמעותי ביותר הוא התפתחות הריון רב עוברי. במסגרת חלק מהטיפולים מגרים את השחלות ליצירת מספר זקיקים. במידה ואכן מתרחש ביוץ של מספר זקיקים, קיימת אפשרות להפריה של יותר מביצית אחת ולהתפתחות הריון רב עוברי.

סיכון נוסף הקשור להתפתחות מספר רב של זקיקים בשחלות היא גירוי יתר שחלתי. מצב זה עלול להתפתח לאחר הביוץ ולהתבטא בין היתר בתופעות לוואי כגון: כאבי בטן, תפיחות של הבטן, בחילות, הצטברות נוזל בחלל הבטן ושחלות מוגדלות.

בפעולה של החזרת העוברים לחלל הרחם יתכן סיכון קטן מאוד להתפתחות זיהום.

 

דר´ ערן הורוביץ - מומחה לפריון, הפרייה חוץ גופית, יילוד וגניקולוגיה | מרפאה פרטיות: רמב"ם 26, גבעתיים. טלפון לקביעת תורים: 054-4963149

בירור פריון     
טיפול פריון     
הקפאת ביציות למטרת שימור     
טיפולי פריון עם תרומת זרע     


       מה חדש?

מבקרת יקרה, ברוכים הבאים לאתר שלי ד"ר ערן הורוביץ
לשירותכם תמיד.

054-4963149

דר' ערן הורוביץ - מומחה לפריון, הפרייה חוץ גופית, יילוד וגניקולוגיה | מרפאה פרטיות: רמב"ם 26, גבעתיים
טלפון לקביעת תורים: 054-4963149

כל הזכויות שמורות לדר' ערן הורוביץ - מומחה לפריון והפריית מבחנה, אין לעשות שימוש בתכני האתר ללא הסכמה מראש ובכתב.
אתר זה נבנה על ידי אינטרסקאי © קידום ללא גבולות
404 Not Found

Not Found

The requested URL /intersky/seo_doc3.asp was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.